Mýty o WordPressu

Je možné, že se setkáte s několika tvrzeními o CMS WordPress, která se tradují, ale nejsou pravdivá. Určitě nevznikla z reálných podkladů. Spíše z neinformovanosti a z pokusů amatérských uživatelů, kteří bez dostatečných znalostí při práci vrstvili chyby. Následující přehled rozebírá nejčastější mýty.


WordPress je blogový redakční systém

Ano, v určitých fázích jeho historie tomu tak bylo. Dnes to rozhodně neplatí. Ve WordPressu je možné vytvořit web libovolného typu. Platí to především pro weby běžného charakteru. Speciální typy webů, jako např. eshop, bude už vhodnější vystavět bez CMS systému, budou tak robustnější.

WordPress je jednoduchá skládačka pro laiky

Nainstalovat WordPress zvládne i informovaný laik, protože dnes je na většině hostingů připravený jeho instalátor. Zvolit a přizpůsobit šablonu také dokáže. Nějakým způsobem naplnit web obsahem se mu asi také podaří. Otázkou je, jak bude web splňovat původní požadavky, jaká bude jeho SEO optimalizace, jak dobře bude zabezpečený a dlouhodobě udržitelný.

Další problémy začnou, pokud vyvstane potřeba zprovoznit na webu určitou funkcionalitu, kterou šablona nebude nabízet přímo ve svém přizpůsobení, což rozpoutá vlnu různě úspěšných pokusů s pluginy. V žádném případě nelze očekávat, že by laik dokázal šablonu přímo upravovat.

WordPress je pomalý

Tvrzení, že WordPress zvládne obsloužit současně jen pár lidí, není ničím opodstatněné. Systém naopak umí být velmi rychlý. Pomalost nebo rychlost webu není dána samotným CMS, ale dalšími okolnostmi. Nejčastěji se jedná o aktivování velkého množství navzájem se ovlivňujících pluginů a načítání mnoha externích skriptů. Důvody pro pomalu reagující web mohou být ještě mnohé jiné, samotný WordPress to však není.

WordPress je zavirovaný

TJestliže se o web nebudeme starat, potom to může být pravda. Všechny weby vyžadují pravidelnou a odbornou údržbu. Na bezpečnost WordPressu dohlíží mnohamilionová komunita jeho zasvěcených uživatelů. Postupné dolaďování a odstraňování bezpečnostních chyb pomocí aktualizací dělají z WordPressu jeden z nejbezpečnějších redakčních systémů. Vše ale může být naopak, pokud při tvorbě webu nebudou dodržené doporučené postupy a také, jak už bylo řečeno, pokud nebude prováděna pravidelná údržba.